ZAKŁADANIE AKWARIUM NATURALNEGO / AKWARYSTYKA NATURALNA - CZYLI CO WARTO WIEDZIEĆ O ZAKŁADANIU AKWARIUM

Na początek trochę historii, czyli skąd się wzięła akwarystka naturalna.

Jej twórcą był japoński fotograf i akwarysta Takashi Amano. Utrwalając na zdjęciach malownicze lasy i przyrodnicze zakątki Ziemi postanowił przenieść ich piękno do nieco innej przestrzeni – akwarium. Zachwycający widok dzikich krajobrazów przedstawiał za pomocą naturalnych ozdób do akwarium. Wykorzystując specjalnie dobrane kamienie, korzenie, kawałki drewna i rośliny, odtwarzał w zbiornikach to, co mogliśmy do tej pory podziwiać jedynie w naturze. Tak zrodził się aquascaping – sztuka tworzenia podwodnych aranżacji. Tak więc narodziła się akwarystyka naturalna. Sama zaś akwarystyka narodziła się 1500 lat temu, gdy chińczycy docenili wygłąd karasia srebrzystego, wtedy to zaczęli dobierać coraz to ładniejsze gatunki do swojej hodowli.

W Europie pierwsze akwaria pojawiły się ok. XVII wieku. Na ich zakup mogli sobie pozwolić jednak tylko najzamożniejsi obywatele, mimo to cieszyły się ogromną popularnością. Gdy Europejczycy nauczyli się rozmnażać rybki, stały się one bardziej przystępne cenowo oraz bardziej dostępne.



CZYM WYRUŻNIA SIĘ AKWAIARIUM NATURALNE ORAZ JAKI ZBIORNIK WYBRAĆ.

Podstawowym założeniem akwarystyki naturalnej jest dbałość o estetykę i walory dekoracyjne akwarium. Szczególne znaczenie ma sposób aranżacji ich wnętrza oraz umiejętne prezentowanie detali.
Urządzanie akwarium naturalnego związane jest także z jego umiejscowieniem oraz dobraniem wyposażenia. Do stworzenia akwarium naturalnego można wykorzystać zwykłe akwarium pokrywowe ale zazwyczaj korzysta się z zbiorników otwartych. Akwarium powinno być wykonane ze szkła o podwyższonej przejrzystości oraz powinno mieć oszlifowane brzegi.



Do oświetlenia zbiorników w stylu naturalnym używa się najczęściej lamp podwieszanych lub ledowych lamp akwariowych montowanych na krawędziach akwarium. W zbiornikach o dużej objętości wykorzystuje się także lampy metalohalogenkowe o dużej mocy. Pamiętaj o tym aby rodzaj i nasilenie światła była odpowiednio dobrana do roślin znajdujących się w akwarium. Emitowane światło powinno wiernie prezentować naturalne barwy podwodnego pejzażu.

Wyposażenie akwarium 

Wszystkie akcesoria w akwarium ( filtry, napowietrzacze ) nie powinny się rzucać w oczy. Dlatego też najczęściej wybierany jest filtr zewnętrzny kanistrowy ze szklanymi rurkami przelewowymi, które po umieszczeniu w akwarium są prawie niewidoczne. Pozostałe elementy wyposażenia należy starannie zamaskować, aby nie skupiały uwagi. 

To tyle na dziś w następnym poście dokładniej omówię kwestie wyposażenia akwarium.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz