Nie byłbym sobą gdybym na początku nie dał trochę historii w pigułce.
Gupik inaczej nazywany pawim oczkiem, po raz pierwszy został opisany przez naukowca Petersa, zaś jako pierwszy sprowadził go na Stary Kontynent John Guppy, któremu ta rybka zawdzięcza swoją nazwę.
Gupik jest bardzo popularną rybką wśród hodowców, ze względu na swoją że jest to rybka łatwa w utrzymaniu i nie ma wysokich wymagań. W dodatku bardzo łatwo się rozmnaża. A propos rozmnażania, jak rozróżnić samca od samiczki?
Samiec jest chudy, wzorzysty z pełną gamą kolorów, w hodowli zazwyczaj osiąga rozmiary od 3 d0 4 centymetrów, ze względu na duży i pokaźny ogon. Płetwa odbytowa jest przekształcona w wąski i ruchomy pas który u wszystkich ryb żyworodnych służy jako system zapładniania.
Tak jak na zdjęciach:
Samice mają spiczasty pyszczek i zaokrąglony brzuch, są sporo większe od samców, ponieważ osiągają nawet 6 cm. długości. Poza tym są skromnie ubarwione i mają krótsze płetwy.
Hodowla
Rybka ta jak już wspominałem nie jest wymagająca, nie potrzebuje bardzo dużego akwarium, ponieważ minimalna wymagana pojemność wynosi 25 litrów. Optymalna temperatura do hodowli wynosi 20-23°C. Lecz rasowe odmiany są bardziej wrażliwe i wymagają wyższej temperatury ok. 27°C. PH wody powinno wynosić 7.
Rozmnażanie
Podczas rozrodu należy umieścić samca i dwie samice w zbiorniku 15 litrów. Na ten czas woda powinna mieć temperaturę od 22 do nawet 30°C. Ciąża trwa ok. 22-26 dni, przed samym porodem należy umieścić samicę w specjalnym kotniku ( plastikowej klatce zanurzonej w wodzie ), uchroni to młode gupiki przed zjedzeniem przez inne ryby. Poród trwa kilka godzin, a ilość narybku zależy od wielkości samicy i warunków w jakich żyje. Do ponownego zapłodnienia samica jest gotowa do kolejnego zapłodnienia w kilka godzin po porodzie. Jeśli do zbliżenia nie dojdzie możemy użyć spermy którą samica zmagazynowała podczas poprzedniego zapłodnienia, w ten sposób samica może się samozapłodnić 4 razy.
Na czym polega hodowla
Hodowla gupików polega na wybieraniu i krzyżowaniu osobników o najlepszych cechach, takich jak kształt ogona, czy barwa. Ponieważ kojarzy się zwykle osobniki z tej samej hodowli. W hodowlach akwariowych uzyskiwano też krzyżówki gupika z molinezją. O której napiszę w następnym poście.
Standardy hodowlane
Na potrzeby akwarystów, którzy swoje okazy coraz częściej zaczęli wystawiać na specjalnych wystawach i konkursach, opracowano szczegółowe normy. Normy te związane są z systemem punktacji, oceniającym głównie wielkość, kształt płetwy ogonowej i grzbietowej, kształt i odpowiednie proporcje ciała, sposób pływania, a także barwę ciała i płetw.
Aktualnie wyróżnia się 12 standardowych rodzajów gupików, wydzielonych głównie na podstawie kształtu płetwy ogonowej: ( jak na zdjęciu)
To wszystko na dziś, jutro napiszę o hodowli molinezji oraz krzyżówce molinezji z gupikiem.