Cześć, dziś miałem pisać o poprawnym wyposażeniu naszego akwarium oraz o oczkach wodnych. Z powodu tego, że są to dwa bardzo obszerne tematy, opowiem o każdym z osobna🙂.
A więc skupiamy się dzisiaj na wyposażeniu akwarium dla żółwia, niektórzy mówią na to akwaterrarium z uwagi na to, że żółwie mają tam miejsce do pływania ( akwarium ) oraz miejsce z lądem ( terrarium ).
CO POWINNO POSIADAĆ NASZE AKWATERRARIUM.
Żółwie nie są zwierzętami stało cieplnymi, oznacza to że temperatura ich ciała zmienia się wraz z temperaturą otoczenia. Potrzebują więc miejsca żeby się ogrzać, ale też żeby się schłodzić. Dlatego bardzo ważną rzeczą jest lampka UV.
Dlaczego właśnie UV ?
Oczywiście zwykła żarówka ( nie energooszczędna, ani LED ) spełniłaby zadanie ponieważ taka żarówka większość dostarczonej energii przetwarza na energię cieplną. Nie mniej jednak, nie zastąpi ona światła słonecznego którego żółwik do poprawnego wzrostu. Latem taką lampkę UV można zastąpić zwykłym słońcem, a zimą starczy tylko żarówka, ponieważ żółwie wodne w naturalnym środowisku w ten czas zimują i nie potrzebują słońca. ( o zimowaniu napiszę za jakiś czas, na razie tylko wspomnę że młode żółwiki nie zimują 😴😀 będąc aktywnymi cały rok )
Poniżej żarówki UV które polecam.
Kolejnym bardzo ważnym elementem akwarium jest grzałka. Utrzymanie optymalnej temperatury w akwarium jest bardzo ważną sprawą, jeśli chcemy aby żółwik dobrze się czuł się dobrze w swoim domu. Temperatura wody powinna oscylować w granicach 24 - 27 stopni. Grzałkę powinno się ustawiać zgodnie z porą roku latem 27 zimą 24, aby odzwierciedlić w miarę naturalne warunki, jest to oczywiście rada dla żółwi młodych i nie zimujących. ( o temperaturze wody dla żółwi które zimują wspomnę kiedy indziej )
Dobra, mamy grzałkę i lampę to brakuje nam filtra.
Wielkość filtra zależy od wielkości akwarium. Wyróżniamy filtr zewnętrzny i wewnętrzny. Ten pierwszy jest zazwyczaj w komplecie z tymi wielkimi akwariami 200l i więcej, ale do małego akwarium wystarczy ten drugi mniejszy.
Istnieje także opcja dokupienia małego filtra zewnętrznego.
Pamiętać należy że filtr wyłapuje tylko większe zanieczyszczenia, bakterie i mocz pozostają w wodzie, dlatego raz w tygodniu wymieniamy całą lub w większych akwariach 2/3 wody. Czystość wody zależy także od pokarmu, który podajemy żółwiowi, ale o tym powiem w piątek.
Ostatnimi elementami są ozdoby oraz kawałek stałego lądu na którym żółw będzie się wygrzewał.
Wystarczy kamień na którym żółwik będzie mógł się położyć i nie dotykać powierzchni wody.
Poniżej parę poprawnie wyposażonych akwaterrariów.
To tyle na dziś, jutro o oczkach wodnych.👋🏻👋🏻👋🏻