Tresura żółwia

Cześć, zaczynamy tresurę żółwia, od czego wgl. zacząć. Zadaniem na ten tydzień jest nawiązanie z naszym żółwikiem więzi opartej na zaufaniu.

 Jeśli żółw nam nie ufa, chowa się gdy nas widzi to tresura nie będzie miała po prostu sensu. Ważnym jest to aby nasz pupil był przyzwyczajony do widoku człowieka w całości, nie tylko ręki dającej jedzenie. Powinien widzieć ludzi chodzących wkoło niego, by po pewnym czasie stwierdzić, że nic mu nie grozi.

Jak sprawdzić że nasz żółw, ufa nam w 100% ?
To bardzo proste, trzeba spróbować dotknąć go w nos, jeśli się nie uda, to próbujemy drugiej opcji.
Próbujemy zrobić sobie selfie z naszym przyjacielem, ja załączam poniżej parę moich fotek😁.






Jeśli obie opcje zawiodły, musimy oswajać żółwika do skutku, kładziemy go na środku pokoju i nie zwracamy na niego uwagi. Żółwik pójdzie ( jeśli zbierze sie na odwagę 🙂 ) w miejsce gdzie będzie się czuł bezpiecznie, zapewne w ciemny kąt, pod szafę czy pod łóżko. Jeśli zrobi to jest połowa sukcesu, wie że nic mu nie zrobisz, ale jeszcze nie do końca ci ufa.
Połóż go jeszcze raz na środku pokoju i powtórz ćwiczenie i tak dotąd jak zda test na zaufanie ( dotkniesz go w nosek )

CIEKAWOSTKA 
Gdy żółwik czuje się bezpieczny, ma wyprostowany ogon, jeśli jest przeciwnie ( chowa ogon pod pancerz) oznacza to, że jest niepewny swojego otoczenia.

To tyle na dzisiaj, o tresurze wspomnę za tydzień.
Do usłyszenia, a raczej do napisania 😁😁😁

Stworzenie dobrego domu dla żółwika.🙂

Cześć, skończyłem wczoraj na tym że zakupiliśmy żółwia. No i co dalej?

Żółwie wodne mają ściśle określone warunki w których czują sie dobrze 🙂. Wszystko zależy od gatunku jakiego zdecydowaliśmy się zakupić. Ja dzisiaj skupie się na trzech gatunkach które wymieniłem wczoraj, a mianowicie żółwia czerwonolicego, żółtolicego oraz żółtobrzuchego.
Wszystkie spośród wymienionych należą do rodziny żółwi błotnych, więc mają podobne wymagania.

A wiec czego konkretnie potrzebują. Pierwszą i  najważniejszą rzeczą jest woda, bez niej żółwie wodne nie może po prostu egzystować.(zresztą sama ich nazwa na to wskazuje🙂)  Pytanie ile tej wody potrzebuje?

 Zaraz po zakupie żółwik jest niewiele większy od złotówki, więc na początku starczy akwarium 25l. Ale jeśli myślimy bardziej przyszłościowo to na pewno zdecydujemy się na większe akwarium. Hodowcy z długoletnim stażem polecają min. 300l. takie akwarium starczy na całe życie żółwia i zapewni mu wręcz doskonałe doskonałe warunki. 
 
 Ale, jest to wydatek rzędu kilkutysięcy złotych i nie każdy może sobie na to pozwolić. Powiem teraz co zrobić aby żółw nieodczuwał zbyt dotkliwie braku miejsca w akwarium. Najlepszym sposobem ( jęśli mieszkamy w mieszkaniu i nie posiadamy innych zwierząt, które mogłyby zrobić krzywdę naszemu gadziemu przyjacielowi) jest wypuszczanie żółwia z akwarium na parę godzin. Oczywiście póki jest mały nie należy tego robić, ale gdy osiągnie 10 cm. długości nic nie stoi na przeszkodzie, aby się przespacerował. 
 
Takie wyjście zapewni mu dużo ruchu i rozrywki, będzie się także rozwijał intelektualnie poznając nowe kształty i kolory ( Będzie to potrzebne do tresury ).

CIEKAWOSTKA 
Żółwie świetnie zapamiętują rozkład pomieszczeń w domu, tworząc w głowie swoistą mapę. Jest to niesamowite biorąc pod uwagę fakt iż posiadają mózg wielkości ziarna pieprzu.

Drugim sposobem na zapewnienie żółwiowi rozrywki jest ( to zdecydowanie dla ludzi posiadających podwórko ) stworzenie mu miejsca w postaci oczka wodnego. Ja tak niedawno uczyniłem i miałem przy tym sporo frajdy 😁. Takie miejsce w 99 % zaspokoi potrzeby żółwika. Oczywiście takie oczko wodne musi być odpowiednio przygotowane i zapezpieczone, ale o tym opowiem jutro, wspomne jutro także o wyposażeniu akwarium.🐢🐢🐢