Oczka wodne

Witam, dziś o oczkach wodnych.

Jak powinno wyglądać oczko wodne?
Pytanie czy chcemy aby żółw zimował w oczku czy poza nim. Jeśli żółwik ma w nim przeżyć zimę powinno mięć odpowiednią głębokość żeby na dnie woda nie zamarzała, w tym przypadku wystarczy 1m. głębokości. W przypadku zimowania ważny jest muł na dnie, na tyle duży aby żółw mógł się cały zagrzebać.

Zaś jeśli żółwik przebywa na dworze tylko latem, to starczy 40 cm głębokości. Nie licząc głębokości ważna też jest powierzchnia ponieważ trzeba naszemu przyjacielowi stworzyć dużo miejsca do pływania. Wystarczające oczko ma wymiary ok. 2 na 3 m. Przy czym głębokość maleje wraz z odległością od brzegu który jest płytki.


Fajną sprawą jest wyspa na środku, na niej nie zagrażają żółwiowi inne zwierzęta. 





A skoro już mowa o bezpieczeństwie to priorytetem jest ogrodzenie całego oczka żeby żółw nie uciekł. ( Chociaż spotkałem się z przypadkiem kiedy ogrodzenia nie było, a żółwie nie odchodziły daleko od wody.) Ja jednak polecam ogrodzić stawik ze względu na inne zwierzęta które są potencjalnym zagrożeniem dla naszego pupila. Należy pamiętać aby ogrodzenie było nieco oddalone od oczka wodnego oraz żeby nie miało ostrych zakończeń. Gdy wykonane jest z drewna to powinno być to drewno heblowane i odpowiednio zabezpieczone przed gniciem w miejscu styku z glebą.

Jeśli nie chcemy stawiać płotu to możemy obsadzić całość dookoła aby żółw nie mógł przejść przez rośliny.






Pielęgnacja oczka wodnego.

Najlepszym sposobem jest po prostu pompa filtrująca, pobiera ona wodę z dna, poczym filtruje i wypuszcza w dowolnym miejscu. Można to wykorzystać do stworzenia wodospadu, który doda uroku naszemu stawikowi. Jeśli mamy ryby w stawie to pompa posłuży także jako natleniacz wody.






UWAGA 
Należy pamiętać o tym że żółwi poniżej 8cm. długości nie należy trzymać w stawie, ze względu na swoją wielkość mogą łatwo uciec, bądź możemy ich nie odnaleźć podczas czasu przenosin żółwi do domu na zimę. ( młode żółwie mogą nie przeżyć zimowania )


Żółw i ryby w jednym stawie.

Póki mój żółw był mały pływał z rybami w akwarium i na nie niepolował póki były od niego większe. Za to skutecznie pozbawiał mnie narybku. Więc jeśli ryby będą odpowiedniej wielkości to nie widzę przeciwskazań.

To tyle na dzisiaj, do jutra 👋🏻

Wyposażenie akwarium dla żółwia.

Cześć, dziś miałem pisać o poprawnym wyposażeniu naszego akwarium oraz o oczkach wodnych. Z powodu tego, że są to dwa bardzo obszerne tematy, opowiem o każdym z osobna🙂. 

A więc skupiamy się dzisiaj na wyposażeniu akwarium dla żółwia, niektórzy mówią na to akwaterrarium z uwagi na to, że żółwie mają tam miejsce do pływania ( akwarium ) oraz miejsce z lądem ( terrarium ). 

CO POWINNO POSIADAĆ NASZE AKWATERRARIUM.

Żółwie nie są zwierzętami stało cieplnymi, oznacza to że temperatura ich ciała zmienia się wraz z temperaturą otoczenia. Potrzebują więc miejsca żeby się ogrzać, ale też żeby się schłodzić. Dlatego bardzo ważną rzeczą jest lampka UV.

 Dlaczego właśnie UV ?
Oczywiście zwykła żarówka ( nie energooszczędna, ani LED ) spełniłaby zadanie ponieważ taka żarówka większość dostarczonej energii przetwarza na energię cieplną. Nie mniej jednak, nie zastąpi ona światła słonecznego którego żółwik do poprawnego wzrostu. Latem taką lampkę UV można zastąpić zwykłym słońcem, a zimą starczy tylko żarówka, ponieważ żółwie wodne w naturalnym środowisku w ten czas zimują i nie potrzebują słońca. ( o zimowaniu napiszę za jakiś czas, na razie tylko wspomnę że młode żółwiki nie zimują 😴😀 będąc aktywnymi cały rok ) 

Poniżej żarówki UV które polecam.




Kolejnym bardzo ważnym elementem akwarium jest grzałka. Utrzymanie optymalnej temperatury w akwarium jest bardzo ważną sprawą, jeśli chcemy aby żółwik dobrze się czuł się dobrze w swoim domu. Temperatura wody powinna oscylować w granicach 24 - 27 stopni. Grzałkę powinno się ustawiać zgodnie z porą roku latem 27 zimą 24, aby odzwierciedlić w miarę naturalne warunki, jest to oczywiście rada dla żółwi młodych i nie zimujących. ( o temperaturze wody dla żółwi które zimują wspomnę kiedy indziej ) 





Dobra, mamy grzałkę i lampę to brakuje nam filtra.
Wielkość filtra zależy od wielkości akwarium. Wyróżniamy filtr zewnętrzny i wewnętrzny. Ten pierwszy jest zazwyczaj w komplecie z tymi wielkimi akwariami 200l i więcej, ale do małego akwarium wystarczy ten drugi mniejszy. 


Istnieje także opcja dokupienia małego filtra zewnętrznego.




 Pamiętać należy że filtr wyłapuje tylko większe zanieczyszczenia, bakterie i mocz pozostają w wodzie, dlatego raz w tygodniu wymieniamy całą lub w większych akwariach 2/3 wody. Czystość wody zależy także od pokarmu, który podajemy żółwiowi, ale o tym powiem w piątek.

Ostatnimi elementami są ozdoby oraz kawałek stałego lądu na którym żółw będzie się wygrzewał.
Wystarczy kamień na którym żółwik będzie mógł się położyć i nie dotykać powierzchni wody.

Poniżej parę poprawnie wyposażonych akwaterrariów.






To tyle na dziś, jutro o oczkach wodnych.👋🏻👋🏻👋🏻

Tresura żółwia

Cześć, zaczynamy tresurę żółwia, od czego wgl. zacząć. Zadaniem na ten tydzień jest nawiązanie z naszym żółwikiem więzi opartej na zaufaniu.

 Jeśli żółw nam nie ufa, chowa się gdy nas widzi to tresura nie będzie miała po prostu sensu. Ważnym jest to aby nasz pupil był przyzwyczajony do widoku człowieka w całości, nie tylko ręki dającej jedzenie. Powinien widzieć ludzi chodzących wkoło niego, by po pewnym czasie stwierdzić, że nic mu nie grozi.

Jak sprawdzić że nasz żółw, ufa nam w 100% ?
To bardzo proste, trzeba spróbować dotknąć go w nos, jeśli się nie uda, to próbujemy drugiej opcji.
Próbujemy zrobić sobie selfie z naszym przyjacielem, ja załączam poniżej parę moich fotek😁.






Jeśli obie opcje zawiodły, musimy oswajać żółwika do skutku, kładziemy go na środku pokoju i nie zwracamy na niego uwagi. Żółwik pójdzie ( jeśli zbierze sie na odwagę 🙂 ) w miejsce gdzie będzie się czuł bezpiecznie, zapewne w ciemny kąt, pod szafę czy pod łóżko. Jeśli zrobi to jest połowa sukcesu, wie że nic mu nie zrobisz, ale jeszcze nie do końca ci ufa.
Połóż go jeszcze raz na środku pokoju i powtórz ćwiczenie i tak dotąd jak zda test na zaufanie ( dotkniesz go w nosek )

CIEKAWOSTKA 
Gdy żółwik czuje się bezpieczny, ma wyprostowany ogon, jeśli jest przeciwnie ( chowa ogon pod pancerz) oznacza to, że jest niepewny swojego otoczenia.

To tyle na dzisiaj, o tresurze wspomnę za tydzień.
Do usłyszenia, a raczej do napisania 😁😁😁

Stworzenie dobrego domu dla żółwika.🙂

Cześć, skończyłem wczoraj na tym że zakupiliśmy żółwia. No i co dalej?

Żółwie wodne mają ściśle określone warunki w których czują sie dobrze 🙂. Wszystko zależy od gatunku jakiego zdecydowaliśmy się zakupić. Ja dzisiaj skupie się na trzech gatunkach które wymieniłem wczoraj, a mianowicie żółwia czerwonolicego, żółtolicego oraz żółtobrzuchego.
Wszystkie spośród wymienionych należą do rodziny żółwi błotnych, więc mają podobne wymagania.

A wiec czego konkretnie potrzebują. Pierwszą i  najważniejszą rzeczą jest woda, bez niej żółwie wodne nie może po prostu egzystować.(zresztą sama ich nazwa na to wskazuje🙂)  Pytanie ile tej wody potrzebuje?

 Zaraz po zakupie żółwik jest niewiele większy od złotówki, więc na początku starczy akwarium 25l. Ale jeśli myślimy bardziej przyszłościowo to na pewno zdecydujemy się na większe akwarium. Hodowcy z długoletnim stażem polecają min. 300l. takie akwarium starczy na całe życie żółwia i zapewni mu wręcz doskonałe doskonałe warunki. 
 
 Ale, jest to wydatek rzędu kilkutysięcy złotych i nie każdy może sobie na to pozwolić. Powiem teraz co zrobić aby żółw nieodczuwał zbyt dotkliwie braku miejsca w akwarium. Najlepszym sposobem ( jęśli mieszkamy w mieszkaniu i nie posiadamy innych zwierząt, które mogłyby zrobić krzywdę naszemu gadziemu przyjacielowi) jest wypuszczanie żółwia z akwarium na parę godzin. Oczywiście póki jest mały nie należy tego robić, ale gdy osiągnie 10 cm. długości nic nie stoi na przeszkodzie, aby się przespacerował. 
 
Takie wyjście zapewni mu dużo ruchu i rozrywki, będzie się także rozwijał intelektualnie poznając nowe kształty i kolory ( Będzie to potrzebne do tresury ).

CIEKAWOSTKA 
Żółwie świetnie zapamiętują rozkład pomieszczeń w domu, tworząc w głowie swoistą mapę. Jest to niesamowite biorąc pod uwagę fakt iż posiadają mózg wielkości ziarna pieprzu.

Drugim sposobem na zapewnienie żółwiowi rozrywki jest ( to zdecydowanie dla ludzi posiadających podwórko ) stworzenie mu miejsca w postaci oczka wodnego. Ja tak niedawno uczyniłem i miałem przy tym sporo frajdy 😁. Takie miejsce w 99 % zaspokoi potrzeby żółwika. Oczywiście takie oczko wodne musi być odpowiednio przygotowane i zapezpieczone, ale o tym opowiem jutro, wspomne jutro także o wyposażeniu akwarium.🐢🐢🐢

Tresura żółwia

Witam to znowu ja, postanowiłem pisać dwa wątki jednocześnie czyli opisywać jak należy sprawować opiekę nad żółwim przyjacielem oraz jak go tresować.

Tak więc przez ostatni tydzień szukałem, czy tresura żółwia jest w ogóle możliwa i niewiele się dowiedziałem😭. Ale, wiem że paru osobom to się udało, niestety pracowali oni z bardziej inteligentnymi gatunkami niż ja. Przypominam że posiadam żółwia żółtolicego, czyli tego najmniej inteligentnego spośród tulu gatunków tych niezwykłych zwierząt.

Niemniej jednak niezrażony startem z straconej pozycji działałem dalej, opisze tu co należy zrobić, aby zacząć sukcesywnie uczyć żółwika nowych rzeczy i nawyków które pozwolą go skutecznie wytresować.

To tyle co chciałem dzisiaj, od jutra zaczynamy😉

Jakiego żółwia wybrać?

To pierwszy wpis na tym blogu, więc zacznę od pierwszej rzeczy którą robi każdy hodowca, czyli od zakupu pierwszego żółwia.🐢
No i tutaj nasuwają się pierwsze pytania: Jakiego żółwia wybrać, jakie trzeba mu zapewnić warunki oraz z jakimi obowiązkami trzeba się liczyć.

Odpowiem na te oraz wiele innych pytań😀.
A więc wchodzisz do sklepu zoologicznego pytasz o żółwie i słyszysz pytanie lądowy czy wodnolądowy?
Każdy z nich ma inne wymagania, inne pożywienie, inne terrarium.

Często słyszę pytanie ''A który jest mniej wymagający''? 

Ja uważam że ten wodno-lądowy ale dlaczego?
A to dlatego że potrafii się świetnie przystosować do niesprzyjających warunków, więc nawet jak nie stworzysz mu idealnych warunków, to on i tak po pewnym czasie się do nich przyzwyczai.( będę tu głównie pisał o żółwiach wodnolądowych, ale o lądowych też coś wspomnę) 

A więc, wybraliśmy że to będzie żółw wodnolądowy, i co dalej, wybieramy gatunek który będzie idealny dla nas. Wyróżnię tu 3 gatunki nałatwiejsze do hodowli:

( Uwaga pojawią się nowe pojęcia, wyjaśniam je na końcu )

Żółw czerwonolicy
Karapaks owalny i spłaszczony z nieznaczną stępką barwy oliwkowo-zielonej do prawie czarnej u niektórych starszych samców. U młodych osobników pancerz i skóra ma kolor od żółto-zielonego do ciemnozielonego. Po bokach zielonej głowy występują rozszerzające się do tyłu czerwone paski, a poniżej paski jasnożółte. Palce stóp łączy błona pławna.

Rozmiar od 15 do 28 cm.(samce mniejsze od samic)




Żółw żółtobrzuchy 
Karapaks barwy od zielonej, poprzez oliwkową, do czarnej u dorosłych żółwi. Plastron  żółty lub lekko pomarańczowy. Skóra zielona, oliwkowa lub czarna z kremowymi lub żółtymi pasami.

Rozmiar: 30 cm. Samiec / 43 cm. Samica





Żółw żółtolicy

Karapaks owalny oraz spłaszczony z nieznaczną stępką barwy oliwkowo-zielonej do prawie czarnej u niektórych starszych żółwi. U młodych osobników pancerz i skóra mają kolor od żółto-zielonego do ciemnozielonego. Po bokach zielonej głowy występują rozszerzające się do tyłu żółte paski. Palce stóp łączy błona pławna. Czyli prawie jak czerwonolice.

Rozmiar do 30cm. (Samiec jest ok 4cm mniejszy)





Tak więc wybierając jeden z powyższych gatunków trzeba uwzględnić przede wszystkim wielkość, a co za tym idzie apetyt i miejsce jakiego potrzebuje. Osobiście wolę żółtolicego, ale czerwonolicy też będzie ok na pierwszego żółwia 😃.

Dobra mamy żółwika, i co dalej zrobić aby mu zapewnić dobre warunki.
O tym właśnie będzie mój kolejny wpis. 

Poniżej wyjaśniam pojęcia ważne dla hodowców.

Plastron - dolna część pancerza żółwia.
Karapaks - górna część skorupy żółwia.